PRZYJAZNEMIASTO.PL

Ciekawostki o mieście

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane ciekawostki dotyczące miast wojwództwa Wielkopolskiego. Są to informacje, których nie ma w encyklopediach. Większość z nich istnieje w pamięci mieszkańców, najczęściej ożywają podczas uroczystości rodzinnych.

Jedno z najstarszych miast w Polsce.

Kalisz to miasto w województwie wielkopolskim.

Czy wiesz, że… Kalisz to jedno z najstarszych miast w Polsce? Zostało założone w roku 850 r.a prawa miejskie uzyskało przed 1268 r.

Na terenie miasta i jego okolic jest wiele śladów ludzkiej działalności z czasów mezolitu (8000-4800 p.n.e.) Zasiedlenie na tych rejonach spowodowane było położeniem w znaczącym punkcie słynnego ”Szlaku Bursztynowego”

W Kaliszu znajduje się szkoła, w której nauczysz się jak profesjonalnie budować fortepiany i pianina. Jest to jedna z trzech szkół na całym świecie-to także warto zapamiętać :)

Autorem ciekawostki jest Jakub

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Miasto na Szlaku Piastowskim

Pobiedziska miasto w województwie wielkopolskim.

Ciekawe miejsca w okolicy Pobiedzisk

Zaledwie w odległości do kilkunastu km od Pobiedzisk można, w ramach wycieczki krajoznawczej, odkryć kilka ciekawych, wartych zwiedzenia miejsc zarówno dla dorosłych jak i młodszych.

Ostrów Lednicki, największa z wysp na jeziorze Lednickim z muzeum Pierwszych Piastów.

Mały skansen w Dziekanowicach, odtworzona wieś wielkopolska z przełomu XVIII i XIX wieku. W poszczególnych domach/chatach zobaczyć można różne wyposażenie przedstawiające pracę i życie rolników i rzemieślników, okresowo pokazywane na żywo przez ludzi współczesnych.

Pola Lednickie, nad brzegiem jeziora Lednickiego, od 1997 roku chrześcijańskie, coroczne miejsce spotkań młodzieży, gdzie można zobaczyć m. in. Dom Jana Pawła II i Bramę Trzeciego Tysiąclecia.

Autorem ciekawostki jest Zbyszek z Pobiedzisk.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Najstarszy znak drogowy

Czy wiesz, że w mieście Konin w województwie wielkopolskim znajduje się najstarszy znak drogowy? Uznawany jest za najstarszy znak w Polsce a także w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to słup milowy zwany także słupem Konińskim.

Znajduje się w połowie drogi między Kruszwicą a Kaliszem w Koninie.

Mniej więcej 52 kilometry od Kruszwicy i około 52 km od Kalisza

Słup Milowy stanął w 1151r przy Konińskim zamku, aktualnie można go znaleźć przy Kościele św. Bartłomieja. Zapraszamy do Konina

Autorem ciekawostki jest Krzysztof z Konina

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

PRZYJAZNEMIASTO.PL

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce.

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu na stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom z branży mediów społecznościowych, reklamy i analizy. View more
Akceptuj
Przewiń do góry
Skip to content