PRZYJAZNEMIASTO.PL

Ciekawostki o mieście

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane ciekawostki dotyczące miast wojwództwa Śląskiego. Są to informacje, których nie ma w encyklopediach. Większość z nich istnieje w pamięci mieszkańców, najczęściej ożywają podczas uroczystości rodzinnych.

Gliwicka radiostacja

Gliwice w województwie śląskim, obecnie jedno z największych miast w Polsce. Ma wiele atrakcji i ciekawostek jedną z nich jest Radiostacja gliwicka i prowokacja z nią związana polegająca na tym, że Niemcy w 1939 roku (wtedy Gliwice należały do Niemiec i radiostacja także ), przebrani w polskie mundury wtargnęli na teren rozgłośni radiowej i w języku polskim nawoływali do wojny z Niemcami.

Oczywiście prowokacja się nie udała i świat w nią nie uwierzył, ale trzeba zawsze pamiętać, żeby być CZUJNYM.

Sama konstrukcja wieży mam 111,1 m wysokości i jest wykonana z drewna modrzewiowego do jej budowy nie użyto ani jednego gwoździa, wszystkie połączenia są wykonane za pomocą 16100 mosiężnych śrub. Radiostacja wpisana jest do rejestru zabytków a sama drewniana wieża w tej kategorii jest najwyższą na świecie. Warto ją zobaczyć.

Ciekawostkę nadesłała Gliwiczanka

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

PRZYJAZNEMIASTO.PL

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce.

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu na stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom z branży mediów społecznościowych, reklamy i analizy. View more
Akceptuj
Przewiń do góry
Skip to content