PRZYJAZNEMIASTO.PL

Ciekawostki o mieście

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane ciekawostki dotyczące miast wojwództwa Pomorskiego. Są to informacje, których nie ma w encyklopediach. Większość z nich istnieje w pamięci mieszkańców, najczęściej ożywają podczas uroczystości rodzinnych.

Największa gotycka twierdza na świecie - Malbork

Malbork, miasto w województwie pomorskim. Czy wiecie, że w tym obecnie prawie 40 tysięcznym mieście znajduje się największa gotycka twierdza na świecie . Obliczono, że zbudowany jest z około ~30~ milionów cegieł, a jego powierzchnia to ponad ~143~ tysiące metrów kwadratowych – te liczby robią wrażenie

Słynny Zamek w Malborku położony na prawym brzegu rzeki Nogat, jest również jednym z największych zamków, w Polsce (często również uważany za największy – ale są różne kryteria brane pod uwagę)

W swojej historycznej nazwie Krzyżacy nazwali go na cześć Maryi- Marienburg, dzisiejszy Malbork wtedy był główną siedzibą Państwa Krzyżackiego (1309- 1466)

Ten piękny, ogromny zamek wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć go samemu ten, krótki opis nie jest w stanie oddać wiele z jego wspaniałości i dostojeństwa – to trzeba koniecznie samemu zobaczyć – Zapraszamy do Malborka.

Autor ciekawostki : Anonim z Malborka

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Krzywy domek w Sopocie

Sopot kurort morski i uzdrowiskowy w województwie pomorskim.

Wielu kojarzy się z pięknym molo, ale czy wiecie, że w tym mieście jest jedyny taki w Polsce nie powtarzalny ➦ Krzywy Domek.

Dosłownie Krzywy Domek – tak jak to na zdjęciu widać. Powstał w 2003 roku, jego kształty są nieregularne czym bardzo się wyróżnia od przylegających do niego ,,normalnych’’ budynków.

Oczywiście w środku nie jest już tak krzywo

To jedna z większych atrakcji miasta, zapraszamy do Sopotu po nadmorskim spacerze zapraszamy do Krzywego Domku, gdzie można napić się kawy i odpocząć.

Autorem ciekawostki jest Artur z pomorskiego.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Stare Miasto - Gdańsk

Gdańsk – czyli stolica województwa pomorskiego i największe miasto tego województwa. Będąc w tym prawie półmilionowym mieście nie można pominąć wizyty na Starym Mieście i zobaczenia znajdujących się tam pięknych zabytków i miejsc, np.:

Długi Targ w Gdańsku – reprezentacyjny plac w Śródmieściu, który dostępny jest tylko dla ruchu pieszego. Stanowi przedłużenie ul. Długiej, z którą tworzy Drogę Królewską, zwaną również Traktem Królewskim.

Przy Długim Targu znajdują się zabytkowe obiekty, takie jak Fontanna Neptuna, Dwór Artusa czy Nowy Dom Ławy, czyli Sień Gdańska. Znajduje się tu również szereg zabytkowych kamienic, na czele ze Złotą Kamienicą zakończony Zieloną Bramą.

Na jego terenie znajduje się wiele kawiarni, pubów i restauracji. Jest to ulubione miejsce spotkań zarówno turystów jak i autochtonów, stąd pełni rolę swoistego Starego Rynku w Gdańsku

Reprezentacyjna ulica Długa jest lekko odchylona od linii prostej, ukazując w ten sposób w perspektywie najważniejsze budowle: Ratusz – siedzibę władz, budynek poczty ze zrekonstruowanym wnętrzem, renesansowy Dom Ferberów z 1560 r., renesansowy Lwi Zamek z 1569 r. oraz Dom Schumanów z posągiem Zeusa na szczycie. Te przepiękne atrakcje można oglądać w dzień i w nocy. Zapraszamy serdecznie do Gdańska.

Ciekawostkę wraz ze świetnymi zdjęciami nocnego Gdańska otrzymaliśmy od Pana Andrzeja mieszkańca tego pięknego miasta, bardzo dziękujemy i liczymy na kolejne.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

PRZYJAZNEMIASTO.PL

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce.

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu na stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom z branży mediów społecznościowych, reklamy i analizy. View more
Akceptuj
Przewiń do góry
Skip to content