PRZYJAZNEMIASTO.PL

Ciekawostki o mieście

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane ciekawostki dotyczące miast wojwództwa Małopolskiego. Są to informacje, których nie ma w encyklopediach. Większość z nich istnieje w pamięci mieszkańców, najczęściej ożywają podczas uroczystości rodzinnych.

to

Sądecki Park Etnograficzny

Czy wiesz, że miasto Nowy Sącz położone na południu Polski, w województwie małopolskim, zamieszkuje ponad 83000 ludzi?

Jednak nieliczni wiedzą, byli, odwiedzili, zwiedzili Sądecki Park Etnograficzny.

Na dwudziestohektarowym obszarze znajdują się XVII-wieczne zabudowania, zagrody chłopskie (młyn, kapliczki, krzyże, studnie, pasieki) odzwierciedlające życie w tamtych czasach.

Jest to miejsce, w którym można się wyciszyć, odpocząć i zrelaksować :) Zwiedzanie w pogodny dzień zajmuje spokojnie 3 godziny. Przed, wejściem jest mały parking. A po zwiedzaniu tuż przy parkingu pyszne lody

𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: 𝐏𝐚𝐰𝐞ł 𝐳 𝐍𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐒𝐚̨𝐜𝐳𝐚

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
gorlice-lampa

Pierwsza na świecie lampa naftowa

W województwie małopolskim, na południu Polski leży miasto

Gorlice – “Miasto Światła” to tutaj w roku 1854 została zapalona pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa (jako latarnia uliczna)
skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza, a we wsi Siary graniczącej z Gorlicami znajduje się najstarszy na świecie szyb naftowy. Tutaj także 02.05.1915 odbyła się jedna z najważniejszych bitew I Wojny Światowej, które była przełomową na froncie wschodnim.

Autor: Jarek z Gorlic

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Bobry z Zatora

Zator (województwo małopolskie), miasto znane z parków rozrywki, karpia i ogromnej liczby turystów. A może powinno z pewnych gryzoni?

Występuje tu specyficzna przyroda, zbudowana przez dwa gatunki: ludzi i… bobry. Spacerując nad rzeką Skawą i między stawami, trafimy na ślady działalności tych włochatych gryzoni.

Budzą skrajne emocje. Z jednej strony czynią szkody, z drugiej… bez nich, chyba nie byłoby niektórych stawów. Może dawni zatorzanie wykorzystali stawy bobrowe – pogłębili je, umocnili brzegi i… tak przetrwały konstrukcje mające czasem niemal 700-letnią historię. Owoce pracy człowieka i bobra

Może Zator powinien teraz zasłynąć wskrzeszeniem dawnego urzędu bobrowniczego?

Autor: Krzysztof z Zatora.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Spacer Aleją Tarnowskich

Tarnów miasto w województwie małopolskim, jesienią 2021 roku, uznany został przez dział turystyczny sieci telewizyjnej CNN za jedno z piętnastu najpiękniejszych mniejszych miast w Europie. Miasto, lokowane w 1330 roku przez króla Władysława Łokietka, wyróżniono w uznaniu piękna renesansowej architektury Starówki, bogatego dziedzictwa kulturowego i kameralnego charakteru jego zabytkowej części.

Urokliwe zaułki Starego Miasta wolne są od krzykliwych tłumów, przy czym Rynek, swą nobliwą urodą, nie ustępuje większym aglomeracjom. Goście, spragnieni miejsc wyjątkowych, winni ponadto odbyć spacer Aleją Tarnowskich, na pobliską Górę Św. Marcina, skąd roztacza się doskonały widok panoramy miasta.

Po drodze warto zatrzymać się przed głazem narzutowym, oznaczającym przecięcie 21 południka i 50 równoleżnika. To osobliwe miejsce przez wielu uznawane jest za Polski Biegun Ciepła

Autorem ciekawostki jest Jacek z Tarnowa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

PRZYJAZNEMIASTO.PL

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce.

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu na stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom z branży mediów społecznościowych, reklamy i analizy. View more
Akceptuj
Przewiń do góry
Skip to content