PRZYJAZNEMIASTO.PL

Ciekawostki o mieście

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane ciekawostki dotyczące miast wojwództwa Kujawsko-Pomorskiego. Są to informacje, których nie ma w encyklopediach. Większość z nich istnieje w pamięci mieszkańców, najczęściej ożywają podczas uroczystości rodzinnych.

ewelina brodnica rynek

Trójkątny rynek w Brodnicy

Widzieliście, że małe miasto Brodnica położna w województwie kujawsko-pomorskim? słynie z tego, iż posiada trójkątny rynek?! Bardzo rzadko spotykany widok. Podobno tylko 3 miasta w całej Polsce posiadają taki trójkątny rynek.

Niesamowite. Według legendy rynek zawdzięcza się samemu – Bogu.

Podobno osobiście nadzorował pracę budowy rynku i położył w tym miejscu trójkątna kielnię! Murarze myśleli, że to znak od Stwórcy i wzdłuż tej oto kielni zbudowali budynki i kamienice ☺️

Autorka : Ewelina z Brodnicy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Miasto wielu atrakcji - Toruń

Toruń to miasto w województwie kujawsko – pomorskim. Równocześnie jest także stolicą tego województwa łącznie z Bydgoszczą.

Toruń głownie kojarzony jest z Mikołajem Kopernikiem, którego piękny pomnik zobaczymy na Rynku staromiejskim, z piernikami toruńskimi i z Radiem Maryja. Ale to oczywiście nie jedyne atrakcje i ciekawe oferty do zwiedzania w tym pięknym mieście. Jest wiele ciekawych zabytków i pomników, które warto zobaczyć w Toruniu. Np. pomnik piernikarki toruńskiej, pomnik Flisaka a właściwie fontanna, która jest zwieńczona postacią Flisaka, pomnik Filusia, czyli kiedyś bardzo słynnego pieska profesora Filutka. Smok toruński który miał się pojawić w Toruniu aż dwukrotnie też ma swoje honorowe miejsce na Przedzamczu.

To tylko niektóre ciekawe informacje z tego miasta.

Ciekawostkę wraz z materiałem fotograficznym przysłała, Oliwia – bardzo serdecznie dziękujemy i prosimy o kolejne -:)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Legenda o flisaku - Toruń

Świetne uzupełnienie ciekawostki dotyczące toruńskiej fontanny z Flisakiem w postaci legendy, którą przesłał nam Pan Roman Żarnowiec o raz zdjęcie przedstawiające fontannę w całości. Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejne ciekawostki od Pana Romana😊

Legenda o flisaku

Pomnik przedstawia znanego z miejskiej legendy flisaka o imieniu Iwo. Toruń był ważnym punktem na trasie spławu drewna do Gdańska i popularnym miejscem odpoczynku flisaków. Przykładem obecności flisaków w Toruniu może być jedyny, zwany flisaczym, zegar katedry świętych Janów – jest on zwrócony w stronę rzeki, nie w stronę centrum miasta. Legenda głosi, że pewnego roku na skutek powodzi lub, jak mówią inne wersje legendy, klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę, Toruń nawiedziła istna plaga żab. Płazy były dla miasta na tyle uciążliwe, że burmistrz wyznaczył pokaźną sumę pieniędzy oraz rękę swojej córki jako nagrodę dla tego, kto pozbędzie się z miasta żab. Udało się to dopiero flisakowi, znanemu niekiedy pod imieniem Iwo, który sprawił, że wszystkie żaby zasłuchane w jego grę na skrzypcach zebrały się przy nim, a następnie wyszły przez Bramę Chełmińską aż na teren obecnej dzielnicy Mokre. Tam flisak przestał grać, a żaby pozostały na podmokłych terenach Mokrego.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Ogród Zoobotaniczny - Toruń

Po raz kolejny odwiedzamy Toruń jedną z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Toruń to nie tylko Mikołaj Kopernik, pierniki i gotyckie budowle.W samym centrum miasta znajduje się jedyny w Polsce ogród Zoobotaniczny, który ma charakter zoologiczny i botaniczny.W pierwszej swojej fazie był to ogród botaniczny a od 1965 roku także zoologiczny.Ten niewielki obszarowo Ogród, około 4 hektary powierzchni jest także najstarszym ogrodem tego typu w Polsce, przyjmuje się jego początek na rok 1797, kiedy to polski lekarz i botanik Johann Gottlieb Schultz rozpoczął jego tworzenie. Dzisiaj w tym niepowtarzalnym ogrodzie możemy zobaczyć ponad 105 gatunków zwierząt i niezliczone ilości roślin, do dzisiaj rośnie jeszcze wiele drzew które nasadzał jego założyciel J.G.Schultz, wielki miłośnik botaniki. Część botaniczna Ogrodu stanowi o każdej porze roku także jego ogromną atrakcję.Kolejną ciekawostką jest to, że leży w samym centrum Torunia, co czyni go naprawdę bardzo ciekawą atrakcją dla turystów i mieszkańców. To bardzo ciekawe miejsce znajduje się niedaleko od toruńskiej starówki, dlatego też naprawdę warto je odwiedzić i poczuć jego niepowtarzalny klimat i urok.Oczywiście Ogród czynny jest codziennie przez cały rok bez wyjątków, posiada ułatwienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Także najmłodszą znajdą w nim wiele atrakcji, w części Mini Folwark można pogłaskać i nakarmić kozy, owce czy osiołki lub przejechać się na kucyku, czynny jest także plac zabaw.Ogród posiada także bardzo ciekawą ofertę różnorodnych zajęć edukacyjno-dydaktycznych dla różnych grup wiekowych także dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Ogrodu istnieje zakaz wprowadzania zwierząt. Warto też wspomnieć o tym, że w czasie zwiedzania Ogrodu możesz używać aplikacji mobilnej YourWay, którą możesz zeskanować przy kasie i wejściu.

 W tym roku (2022) Ogród obchodził 225 urodziny istnienia.  Zapraszamy do tego jednego z najmniejszych ogrodów w Polsce czekają tam niesamowite atrakcje dla duszy i ciała.

Ciekawostkę przesłała Paulina

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

PRZYJAZNEMIASTO.PL

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce.

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu na stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom z branży mediów społecznościowych, reklamy i analizy. View more
Akceptuj
Przewiń do góry
Skip to content