PRZYJAZNEMIASTO.PL

Ciekawostki o mieście

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane ciekawostki dotyczące miast wojwództwa Dolnośląskiego. Są to informacje, których nie ma w encyklopediach. Większość z nich istnieje w pamięci mieszkańców, najczęściej ożywają podczas uroczystości rodzinnych.

MUZEUM

Muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka, to małe miasto w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Kłodzkiej. Znajduje się w nim jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne 👍 (są w nim eksponaty związane z ogniem, przemysłem zapałczanym, zapałkami, zapalniczkami)

Nazwa muzeum związana jest z dziedziną nauki, jaką jest filumenistyka. Oprócz Bystrzycy Kłodzkiej takie muzea znajdują się w Anglii, Czechach oraz Szwecji.

Warto zapamiętać, jedyne w Polsce i jedno z czterech na świecie muzeum znajduje się w mieście Bystrzyca Kłodzka.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Wrocławskie Krasnale

Wrocław stolica Dolnego Śląska, południowo-zachodnia część Polski.

Czy wiesz, że odwiedzając Wrocław możesz spotkać krasnale? W naszym mieście jest ich już ponad 600. Według niektórych źródeł skrzaty wywodzą się z antykomunistycznego ruchu ,,Pomarańczowej Alternatywy”. Po latach miasto oraz artysta Tomasz Moczek powrócili do inicjatywy tworzenia nowych krasnali. Pierwsze figurki ustawiono w okolicach wrocławskiego Rynku w lecie 2005 r.

Obecnie krasnale znajdują się w wielu miejscach we Wrocławiu, w kraju i za granicą. To niewielkich rozmiarów figurki z brązu lub mosiądzu, często umieszczane w nieoczekiwanych miejscach. Wokół nich miasto organizuje wiele interesujących wydarzeń m.in. Festiwal Krasnoludków oraz wycieczki szlakiem krasnali. Istnieje też specjalna aplikacja służąca do odnajdywania kolejnych skrzatów.

Co ciekawe, każdy może zamówić swojego własnego krasnala i tym samym stać się jego właścicielem.

Autorka: Basia z Wrocławia.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Most na jajach

Województwo dolnośląskie – Kotlina Kłodzka- miasto Kłodzko “most na jajach” polski most Karola – lub replika mostu w Pradze. Czy coś Wam to mówi?

Otóż jedną z ciekawostek z tego miasta jest właśnie ,,most na jajach’’ wybudowany około 1390 roku. Ta nazwa onegdaj nieoficjalnie używana, wzięła się stąd, że naprawdę do jego budowy użyto zaprawy składającej się z białek jaj kurzych + wapna + piasku.
Do dzisiaj stoi i ma się dobrze, wielu turystów chodzi po nim i będzie chodziło :)
Ze względu na swoją stylistykę i barokowe figury porównywany jest do mostu Karola w Pradze.
Warto zapamiętać ,,most na jajach’’:) znajduje się w, Kłodzku w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej.

Autorem ciekawostki jest miłośnik Kłodzka

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Swiatynia Wang – Karkonosze

Karpacz miasto w województwie dolnośląskim. Wielką atrakcją Karpacza jest kościół Wang, który został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii w mieście Vang, na początku był własnością Wikingów. Następnie w XIX w rozebrany i przewieziony w skrzyniach do Szczecina a potem do Berlina. Kościółek zakupił król Pruski Fryderyk Wilhelm IV za 427 marek.

Po jego przywiezieniu i po wielu perypetiach postanowiono, że kościółek stanie w Karkonoszach na zboczu Czarnej Góry. Tam też go postawiono, w 1844r nastąpiło uroczyste otwarcie i ewangelicy zaczęli z niego korzystać. Świątynia, została zbudowana z sosny norweskiej, nasyconej żywicą, która w znaczny sposób wydłuża jej trwałość. Warto odwiedzając Karpacz odwiedzić ten bezcenny zabytek sztuki nordyckiej. Zapraszamy do Karpacza i w Karkonosze

Autorem ciekawostki jest Andrzej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kościół Pokoju zbudowany bez gwoździ

Świdnica to prawie 60 tysięczne miasto w województwie dolnośląskim. Jedną z ciekawostek tego miasta jest Kościół Pokoju w Świdnicy. Ta największa drewniana barokowa świątynia w Europie, została zbudowana bez użycia gwoździ i powstała w ciągu jednego roku, jej wymiary to 44 metry długości i 30,5 metry szerokości. W środku może się zmieścić około 7 500 tysiąca osób, 24 czerwca 1657 odprawiono pierwsze nabożeństwo w kościele .

Kościół Pokoju w Świdnicy jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, jako jeden z 16 obiektów w Polsce. Warto odwiedzić Świdnicę i odwiedzić ten kościół, w środku także wygląda imponująco a jego barokowy przepych jest wart zwiedzenia. Zapraszamy do Świdnicy

Autorem ciekawostki jest Mirek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

PRZYJAZNEMIASTO.PL

Niezwykłe fakty na temat miast w Polsce.

Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu na stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom z branży mediów społecznościowych, reklamy i analizy. View more
Akceptuj
Przewiń do góry
Skip to content